راه اندازی یک استودیوی عکاسی در خانهراه اندازی یک استودیوی عکاسی در خانه

راه اندازی یک استودیوی عکاسی در خانه

اگر توان جلب مشتری برای کار عکاسی خود را داشته باشید، راه اندازی یک استودیوی خانگی، می تواند ایده اقتصادی خوبی باشد. اما پیش از اینکه درهای خانه خود را به روی مشتریان باز کنید، باید مطمئن باشید که تجهیزات و امکاناتی دارید که با استفاده از آنها می توانید عکسهای حرفه ای بگیرید.

در این مقاله، طرح آزما نکاتی را به شما یادآوری می کند که با بکارگیری آنها قادر خواهید بود بهترین بهره برداری را ازآتلیه یا استودیوی خانگی خود به عمل آورید.


1. فضای اختصاصی برای استودیو
یک استودیوی خانگی ایده آل باید فضای خاص خود را داشته باشد. جایی که در آن همه لوازم و تجهیزات بتوانند قرار بگیرند و لازم نباشد اعضای خانواده برای عبور از روی سیم ها و برخورد با تجهیزات شما همیشه نگران باشند. داشتن این فضای اختصاصی از یک جهت دیگر هم حائز اهمیت است و آن این است که مشتریان شما نباید احساس کنند که به حریم شخصی شما وارد شده اند زیرا در صورتی که مشتریان احساس راحت نبودن بکنند مطمئن باشید که تأثیر آن را در تصاویر خود خواهید دید.
مزیت دیگری که داشتن یک محیط اختصاصی دارد، این است که شما می توانید در زمان عکاسی کاملا از بقیه فضای خانه مجزا شوید. ایزوله بودن محیط در حین عکاسی مانع از تأثیرگذاری عوامل جانبی، امور روزمره اعضای خانه و هر چیز دیگری که تمرکز شما را از بین می برد، روی کیفیت تصاویر شما می شود.
هر چند همیشه و در هر خانه ای امکان وجود چنین محیط ویژه ای وجود ندارد، اما اطمینان داشته باشید که ارزش تلاش کردن را دارد. شرایط خود را ارزیابی کنید، خلاقانه فکر کنید و ببینید چگونه می توانید محیط اطراف خود را برای تحقق این موضوع آماده کنید.

طرح آزما - استودیوی خانگی

2. برای زوم کردن آماده باشید
بزرگترین سختی که برای ساخت استودیوی خانگی خود احتمالاً با آن روبرو هستید، اطمینان از داشتن فضای کافی برای زوم کردن است. اگر فضای کاری شما خیلی محدود باشد نمی توانید عکسهای متنوعی در استودیوی خود بگیرید و نکته بدتر اینکه امکان طبیعی نشدن تصاویر شما پیش می آید.
اگر از یک لنز واید استفاده کنید و نزدیک به سوژه عکاسی خود باشید، سریعاً درمی یابید که عکس از شکل طبیعی خود خارج شده و سوژه شما اصلاً در جلوی دوربین خوب بنظر نمی رسد. بهترین راه حل اینست که به عقب بروید و زوم کنید و طبیعی است که برای اینکار نیاز به داشتن فضا دارید. اگر می خواهید تصاویر تمام تنه بگیرید، بطور متوسط داشتن اتاقی با طول 6 متر ایده آل است. امکان دارد با طول اتاق 4 و نیم متری هم بتوانید کار خود را بخوبی انجام دهید، اما کمتر از آن دیگر خیلی مشکل است.
برای جلوگیری از ایجاد اعوجاج در تصاویر، از لنزهای وایدتر از 50 میلیمتر استفاده نکنید. در هرصورت، چه زوم کرده باشید و چه از حالت عادی لنز استفاده کنید، 50 میلیمتر باید حداقل میزانی باشد که در عکاسی خانگی از آن استفاده می کنید.

3. سقفهای کوتاه را در نظر داشته باشید
با وجود آنکه طول و عرض اتاق مسأله مهمی است، ارتفاع سقف را هم نباید نادیده گرفت. اگر سقف کوتاهی دارید، مطمئن باشید که نور را بازتاب خواهد داد. سقف در واقع یک سطح بزرگ بازتاب دهنده نور است و نوری را به کار شما روانه می کند که به آن فکر هم نمی کردید.
یکی دیگر از محدودیتهای سقف کوتاه، این است که نمی توانید از نور مو (hair light) استفاده کنید. نور مو، نوری است که برای روشن کردن پشت سوژه عکاسی و جدا کردن آن از پس زمینه بکار گرفته می شود. با سقف کوتاه، در حالت نشسته می توانید نور مو ایجاد کنید، اما برای حالت ایستاده احتمالاً دچار مشکل می شوید. معمولاً باید در حدود یک متر بین سوژه و نور مو فاصله وجود داشته باشد.

طرح آزما - استودیوی خانگی

4. استفاده از نور پنجره
مزایا و معایبی در استفاده از نور طبیعی پنجره وجود دارد. با فرض اینکه پنجره در در موقعیت ایده آلی واقع شده باشد، اگر از آن درست استفاده کنید می تواند تأثیر بسزایی بر کیفیت کار استودیوی شما داشته باشد.

مزایا:
- استفاده از نور نرم و متوازن
- عدم نیاز به فلش
- با داشتن پرده های مناسب می توان جلوی تابش نور بیش از حد را گرفت.
معایب:
- نور محیطی زاید
- نور مستقیم (اگر پنجره شمالی نباشد یا رو به جنوب باشد)
- کنترل میزان نور سخت تر است.
- محدود شدن در بروز خلاقیت و ابتکار

طرح آزما - استودیوی خانگی

5. کنترل نور محیطی (ambient light)
نور محیطی، نور اضافه ایست که در تصاویر شما ظاهر می شود اما شما عمداً آنرا به عکس ها اضافه نکرده اید. نور محیطی می تواند شامل نور پنجره، نور اتاق، بازتابهای نوری و مانند آنها باشد. خیلی از این منابع نور در حالت عادی به چشم شما نمی آیند اما در عکس ها به وضوح دیده می شوند.
ساده ترین شکل از نور محیطی که می توانید مشاهده کنید، ترکیب نور لامپهای رشته ای با نور فلش است. نور گرم و زرد رنگ منتشر شده از لامپهای رشته ای تفاوت دمای دمای زیادی با نور فلش شما دارد و این قطعاً مطلوب شما نیست. البته بسادگی با تعویض لامپها یا استفاده از ژلهای روی فلش می توانید از آن جلوگیری کنید.
بهترین راه برای کنترل نور محیطی این است که بدانید این نور از کجا می آید. وقتی که منبع نور را شناسایی کنید می توانید جلوی آن را بگیرید، خاموشش کنید یا به هر نحو دیگری از دست آن خلاص شوید. راهی که برای کنترل نور محیطی در دوربین شما وجود دارد، تنظیم سرعت شاتر است. هرچند، وقتی با فلش عکاسی می کنید در بالابردن سرعت شاتر با محدودیت روبرو هستید. معمولاً می توانید بخش عمده ای از نور محیطی را با تنظیم مناسب سرعت شاتر برطرف کنید (اما نه همه آن را). بخاطر همین است که شناسایی منبع نورهای زائد همیشه مهم است.

6. پس زمینه خوبی داشته باشید
در استودیوهای خانگی، پس زمینه های خوب اغلب یکپارچه، ساده و تمیز هستند و لذا توجه بیننده را از سوژه به سوی خود منحرف نمی کنند. انواع مختلفی از پس زمینه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید؛ از پس زمینه سفید ساده تا زمینه های دارای طرح، عکس و چیزهای دیگر. تنها چیزی که برای شما محدودیت ایجاد می کند اینست که چه تعداد از این پس زمینه ها را می توانید در استودیوی خود جای دهید.
زمینه های مرسوم معمولاً ساده و تک رنگ هستند. می توانید پس زمینه هایی با رنگهای خنثی خریداری کنید و در مواقع نیاز با ژل رنگ آنها را تغییر دهید یا با فتوشاپ حالات و رنگهای مختلف را در آنها ایجاد کنید. ایده اصلی اینست که اضافات را از بین بروند، حس حرفه ای بودن ارتقا یابد و میزان کنترل عکاس بر عکسهایش افزایش یابد.
اگر فضای کاری محدودی دارید، می توانید از نگهدارنده های دیواری استفاده کنید که قادرند 2 یا 3 رول پس زمینه کاغذی را در خود جای دهند. اگر هم امکان نصب نگهدارنده دیواری را ندارید (مخصوصاً در آپارتمان)، استفاده از استندهای ثابت نیز ممکن است.

طرح آزما - استودیوی خانگی

7. استفاده از اشیاء
بکارگیری اشیاء در ایجاد تفاوت و تغییر بسیار مؤثر است. یکی از مشکلاتی که عکسهای استودیویی دارند این است که دیری نمی گذرد که همه عکسها شبیه به هم به نظر می رسند. شما باید بتوانید با ترکیب چند عنصر و اضافه کردن خلاقانه آنها به تصاویر از تکراری شدن کارتان جلوگیری کنید.
این اشیا می توانند هر چیزی باشند: لباسها، اجزاء لباس، مبلمان، یا حتی یک سکو در مقابل یک پس زمینه ساده. این اقلام را می توانید به مرور جمع آوری کنید، از وسایل خانه بردارید یا از دوستانتان امانت بگیرید. آنها را در یک کمد نگهداری کنید و در مواقع نیاز استفاده کنید.

8. منابع نور
نورهای متعددی وجود دارد که در عکاسی با فلش به شما کمک می کنند. انواع اصلی این نورها شامل این سه مورد است:
- نورهای ثابت: نورهایی که همیشه روشن و در حال تابیدن هستند (مثل لامپ). این نورها از این جهت خوب هستند که عکاس می تواند در لحظه ببیند که نور چگونه بر سوژه اثرگذار است. هرچند این نورها معمولاً روشنایی کمی دارند و قدرت آنها نسبت به انواع دیگر منابع نوری پایین تر است. از سویی دیگر این منابع نوری بسختی قابل حمل هستند و در فضای باز زیاد خوب عمل نمی کنند. پس قبل از اینکه منبع نور ثابت نصب کنید، انواع دیگر منابع نوری را هم مورد توجه قرار دهید.
- فلش ها (اسپیدلایت): فلشهای speedlight مختلفی در بازار موجود هستند که اندازه کوچکی دارند و بسادگی نصب می شوند. بهترین راه کار با آنها، استفاده از ریموت کنترل است، زیرا به این شکل قادرید که بدون دوربین هم از آنها استفاده کنید و در موقع حرکت، نگران گیر کردن به سیمها نباشید. بخاطر اندازه کوچک، منابع نوری فلش را براحتی می توانید با خود به همراه داشته باشید.
- فلش های استودیویی: فلش استودیویی یک فلش با توان بالاست که روی دیوار نصب می شود. در مقایسه با منابع نوری ثابت و فلش ها، کار با این منابع نوری خیلی جالب تر است، اما معمولاً قیمتهای بسیار بالایی دارند. خروجی نور بسیار خوبی دارند و زمان شارژ آنها در حدی کوتاه است که باعث وقفه در کار عکاس نشوند. اغلب در صورت داشتن بودجه مالی کاف، فلشهای استودیویی اولین انتخاب عکاسان در استودیوهای حرفه ایست. سنگین بودن و نیاز اتصال مداوم به پریز برق از نکات منفی کار با این فلشها بشمار می رود.

طرح آزما - استودیوی خانگی

9. تعدیل کننده های نوری
تعدیل کننده نور، تأثیر نوری را که از فلش متصاعد می شود کنترل می کند. برای این کار از چتر، سافت باکسها، بیوتی دیش، استریپ بنک، فلش بندر(رفلکتور قابل نصب روی فلش) و غیره استفاده می شود که انواع مختلف و سایزهای گوناگونی دارند.
مثلاً چترها برای پخش کردن نور مناسب هستند و زمانی که می خواهید نور را به یک فضای بزرگ یا گروهی از افراد بتابانید بکار می آیند. انواع مختلفی از چترها وجود دارد، اما برای یک استودیوی خانگی، بهتر است از یک چتر سفید یا یک چتر کوچک نقره ای براق استفاده کنید. چترهای عکاسی به راحتی قابل حمل هستند و قیمت بالایی ندارند.
به عنوان یک مثال دیگر، کار کردن با سافت باکسها را بررسی می کنیم. بعنوان یک تعدیلگر نوری، سافت باکس توان کنترل عکاس را روی مسیر نور بالا می برد. معمولاً سافت باکس ها روی منابع نوری ثابت نصب می شوند اما امکان نصب روی فلش ها و فلشهای استودیویی هم وجود دارد. سافت باکس ها از از چترها به مراتب گرانتر هستند و امکان حمل و نقل آسانشان کمتر است. با این وجود، به نسبت چتر، عکاس با سافت باکس کنترل دقیق تری بر روی نور دارد و بنابراین برای استودیوهای کوچک که معمولاً عکاس باید نور را متمرکز کند مناسب تر است.

10. قدم به قدم پیش بروید
نیازی نیست برای راه انداختن استودیوی خانگیتان، به بازار بروید و همه چیز را یکجا خریداری کنید. هیچ اشکالی ندارد که استودیو را مرحله به مرحله و به مرور پیشرفت کار خود بسازید. با این کار، هر بار که برای خرید چیزی می روید، ممکن است چیز جدیدی یاد بگیرید یا با محصول جدیدی آشنا شوید که با محیط استودیوی خانگی شما تناسب بیشتری داشته باشد. در هر مرحله که ابزاری را برای کار خود تهیه می کنید باید به این فکر کنید که ابزار بعدی با توجه به نیاز استودیوی شما چه ابزاریست و شکی وجود ندارد که استودیوهای عکاسی مختلف با توجه به نوع مشتریان و دیدگاه عکاس، ابزارهای متفاوتی را در مراحل مختلف احتیاج دارند.

طرح آزما - استودیوی خانگی

11. بهترین کارهایتان را چاپ کنید
کارهای دیگرتان را به مشتریان خود نشان دهید. استودیو، محیط کار شماست، پس بهترین کارهای خود را نمایش دهید! ممکن است مشتری عکسهای گرفته شده توسط شما را قبلاً جایی دیده باشد و به همین دلیل به شما مراجعه کرده باشد. اما نشان دادن یک عکس چاپ شده چیز دیگریست؛ تجربه ای متفاوت است و به عکس یک هویت واقعی می بخشد.
علاوه بر این، با این کار می توانید به مشتریان نشان دهید که عکسشان در ابعاد مختلف به چه صورت خواهد بود. کمک کنید که از عکسهای بزرگ لذت ببرند و این ایده را در ذهنشان شکل دهید که آنها نیز می توانند یک عکس بزرگ از خود بر روی دیوار داشته باشند.

12. محل کارتان را بیمه کنید
دعوت کردن دیگران به محیط کار خانگی، ریسکهایی هم به دنبال دارد. نه فقط از این بابت که بخشهای مختلف منزلتان را به آنها نشان می دهید، بلکه برای پاسخ به این سوال که اگر در طی مدتی که در دفتر شما هستند اتفاقی برای آنها بیافتد چه باید کرد؟ اگر کسی به سیم برق دست بزند یا از راه پله بیافتد چطور؟ مخاطرات همیشه وجود دارند و بهترین راهکار شما اینست که با بیمه کردن محیط کار (و زندگی) خود، همیشه در مقابل آنها ایمن باشید.


طرح دیدگاه:


  • : مهرزاد

    ثبت شده در تاریخ 1395/1/29 ساعت 11:18:37

    واقعا مطالب مفیدی رو انتخاب می کنید, مطالبی که خواندنش هم لذت بخش است چه برسد به رعایتشان در عکاسی. ممنون


  • : sh.

    ثبت شده در تاریخ 1395/1/28 ساعت 23:29:07

    مطالب سایت شما عالیه


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟