10 نکته مهم برای عکاسی از کودک


دیدگاهها    1395/1/19    2815 بازدید

10 نکته مهم برای عکاسی از کودک

10 نکته مهم برای عکاسی از کودک

همه ما عکسهای زیادی از کودکان خود می گیریم، اما وقتی کودک حاضر نیست یک جا بنشیند، لبخند بزند یا لبخندی مصنوعی بر چهره می آورد کار عکاسی بسیار سخت می شود.

وقتی که می خواهید کودک را به سمت مکان عکاسی هدایت کنید، از آنها میخواهید ژست خاصی بگیرند یا حرکتی انجام دهند که در حالت عادی نمی کنند، رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهند.

خیلی ها کار عکاسی از کودک را بخاطر این مشقت ها رها می کنند، اما واقعیت این است که بیش از آنکه صرف انرژی و صدور دستورات مستقیمی مثل "حرکت نکن!"، "شکلک در نیار!" یا "خواهرت رو بغل کن!" کاربرد داشته باشد، همه چیز به رویکرد و روش شما در کار با کودکان بستگی دارد. اگر به کودک دستور مستقیم بدهید، معمولاً به نتیجه عکس خواهید رسید!

وقتی از خردسالان (کودکان نوزاد و نوپا) عکاسی می کنید، باید شیوه خود را تغییر دهید. فارغ از اینکه کودک شما خجالتی، عبوس، لجباز یا بهانه گیر باشد، شما باید به عنوان یک عکاس، بهترین حالت او را ثبت کنید و مهمتر از آن، کاری کنید که کودک راحت باشد و در حین عکاسی از شرایط موجود لذت ببرد.

در ادامه به ده نکته مهمی که در این راه می تواند به عکاس کمک کند، اشاره می شود:

1. از کودک پیروی کنید
گذاشتن بچه در محل ثابت عکاسی و درخواست عکاس برای لبخندی ملیح، معمولاً چاره کار نیست. بجای این کار اجازه دهید کودک در محیط بگردد و محیط اطراف، اشیاء و حتی لوازم عکاسی را کشف کند. در این حین، لحظات فراوانی پیش می آید که کودک لبخند طبیعی دارد و ژستهای زیبایی از حالتهای شگفت زدگی و کنجکاوی را از خود بروز می دهد. وظیفه عکاس شکار این قبیل لحظه هاست نه در قید و بند قرار دادن کودک.

2. خندیدن همه چیز نیست
کسانی که به تازگی پدر و مادر شده اند می توانند ساعتها فقط به حرکات ظریف و نامحسوس کودک خود خیره شوند و از آن لذت ببرند. از وقتی که بچه ها توانایی حرکتی بیشتری پیدا می کنند، طیف شگفت انگیزی از خصلتها، حالتها، اخمها، قیافه ها، لبخندها و چهره های بامزه را از خود بروز می دهند. یکی از راههای خوبی که با آن می توانید این حالتها را از کودک دیده و ثبت کنید، اینست که از آنها بخواهید درباره چیز خاصی فکر کنند؛ مثلاً: "چندتا پرنده اونجا نشسته؟"، "چقدر میتونی بپری بالا؟" یا "از اون بالا که ایستادی، پایین چه شکلیه؟".

طرح آزما - نکاتی برای عکاسی از کودک

3. اجازه دهید احساس کنند در خانه خودشان هستند
وقتی از بچه ها عکس می گیرید نباید زیاد عجله کنید. بچه ها به دستورات عمل نمی کنند، پس معمولاً باید سعی کنید صبور باشید و اجازه دهید به محل عکسبرداری و کارهایی که در این محیط انجام می شود خو بگیرند. همیشه نیازی نیست عکاسی از افراد در استودیو انجام شود، می تواند یک مکان خاطره انگیز مانند خانه، زمین بازی، ساحل یا محل پیکنیک باشد. آشنا بودن با محیط به همه ما و مخصوصاً کودکان، احساس آرامش می دهد و لذا در شرایطی که کودک احساس راحتی می کند می توان عکسهای خوبی از او گرفت.

4. دوربین را زمین نگذارید!
هر لحظه بودن با کودک، فرصتی برای ثبت یک عکس رویایی است و باید بدانید که آنها برای مدت طولانی در یک محل باقی نمی مانند. بطور مداوم عکس بگیرید، بطور مداوم حرکاتشان را زیر نظر داشته باشید و بطور مداوم ابتکار به خرج دهید. اگر کودک شما فقط می خواهد شکلک درآورد، اشکالی ندارد، اگر برای مدت طولانی عکس بگیرید آنها به تدریج به حالت طبیعی خود برمی گردند و شما لحظه مورد نظر خود را شکار می کنید.

طرح آزما - نکاتی برای عکاسی از کودک

5. هم قد کودک شوید!
یک فرد بزرگسال و قدبلند با دوربینی که چهره اش را پوشانده ممکن است از دید کودک ترسناک باشد. روی زانوهای خود بنشینید یا قدری خم شوید تا در حد و اندازه قد کودک قرار بگیرید. عکسهایی که از این زاویه گرفته می شوند معمولاً خیلی بهتر از عکسهایی هستند که از ارتفاع بالا گرفته شده و نسبتها در آن تغییر کرده است.

طرح آزما - نکاتی برای عکاسی از کودک

6. چابک باشید
دوربین خود را روی سریعترین حالت شاتر تنظیم کنید از ISO بالا برای فریز کردن حرکات سریع بهره ببرید. اگر از تنظیمات اتوماتیک دوربین استفاده می کنید، احتمالاً باید در دوربین شما جایی برای انتخاب حالت ورزشی (Sport Mode) یا نماهای سریع (High-Speed Shots) وجود داشته باشد.

7. نماها را تغییر دهید
اگر عکسهای تمام نته زیادی گرفته اید، کمی جلوتر بروید و روی دستها، پاها و صورت کودک تمرکز کنید. حتی عکسهایی که سوژه بطور مستقیم در مقابل دوربین قرار نگرفته می تواند گویای شخصیت و زبان بدن باشد. با کودک به این سو و آنسو بروید تا انتخابهای زیادی برای عکاسی داشته باشید.

طرح آزما - نکاتی برای عکاسی از کودک

8. زرنگ باشید
مواقعی وجود دارد که حتی نیازی نیست کودک از عکاسی شما آگاه باشد. خوب نگاه کنید و لحظاتی را شکار کنید که کودک کاملاً سرگرم کار یا در حال خوردن چیزی است. عکاسی مخفی اغلب به خلق تصاویر زیبایی منجر می شود (هم برای کودکان و هم بزرگسالان)، چراکه سوژه عکس آرامش کافی دارد و سعی نمی کند ژست بگیرد یا شکل بخصوصی بنظر برسد.

9. کودک را مجبور نکنید
اگر بچه از عکاسی شما لذت نمی برد و ناراحت می شود، وقت آن است که دوربین را کنار بگذارید. به حریم شخصی کودکان احترام بگذارید، زیرا خود شما هم دوست ندارید وقتی که مایل نیستید، یک دوربین روی صورت شما ظاهر شده و چهره شما را از نزدیک ثبت کند!

10. شوخی و بازی کنید
اگر یک عکاس ماهر هستید یا می خواهید بهترین تصاویر را از فرزند خودتان ثبت کنید، باید سعی کنید لحظات خوبی را برای کودک رقم بزنید. انجام عکاسی با شوخی، بازی و خنده موجب می شود که کودکان بخواهند دوباره، دوباره و دوباره از آنها عکس بگیرید. برای عوض شدن حال و هوا، گهگاه عکسهایی که از کودک گرفته اید به وی نشان دهید و در مورد ویرایش عکس یا انتخاب عکس برای چاپ با او مشورت کنید.


طرح دیدگاه:


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟