انتخاب کفپوش آشپزخانهانتخاب کفپوش آشپزخانه

انتخاب کفپوش آشپزخانه

انتخاب یک کفپوش مناسب برای آشپزخانه در شکیل بودن محیط و لذت بردن از فضای آشپزخانه، نقش بسیار موثری دارد. در فرایند انتخاب کفپوش برای یک آشپزخانه، معیارهای مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرند که مهمترین آنها، ماندگاری، ترمیم پذیری و زیبایی کفپوش می باشند.

در این مطلب، طرح آزما، کفپوشهای گوناگون و قابل استفاده در آشپزخانه را از جهات مختلف مورد بررسی قرار می دهد.

نوع کفپوش آشپزخانه باید طوری باشد که در مقابل اثرات ناشی از رفت و آمد فراوان و احتمالاً ریختن چیزهای مختلف روی زمین مقاومت کافی را داشته باشد. بنابراین ماندگاری و سهولت تعمیر و ترمیم از معیارهای مهمی است که در هنگام انتخاب جنس کفپوش آشپزخانه باید مورد توجه قرار بگیرند. البته توجه به جنس مناسب کفپوش، به این معنا نیست که طرح و زیبایی آن به فراموشی سپرده شود، زیرا کفپوش ها بخشی کلیدی از ظاهر کلی آشپزخانه هستند.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

همانطور که در مطالب قبلی در خصوص انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه نیز ذکر شده بود، سالهاست که در دنیا استفاده از سطوح کاشی و سرامیکی در آشپزخانه حرف اول را می زند. این نوع کفپوش ها به دلیل استحکام، ماندگاری، تطبیق پذیری، برخورداری از طیف وسیع رنگ و طرح، و همینطور داشتن قیمت های نسبتاً مناسب در قیاس با سنگهای طبیعی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

دمای احراق این کاشیها در حدود 980 درجه سانتیگراد است و لذا محصولات بادوامی بوده و احتمال لایه لایه شدن، شکستن و رنگ و رو رفتگی آنها کم است. هرچند استفاده از سطوح سنگی پیوسته، سنگ تراورتن، سنگهای آهکی و سایر سطوح طبیعی جلای خاصی به فضای آشپزخانه می دهد، اما بدلیل اینکه این سنگها به نسبت کاشی توان جذب بیشتری دارند، امکان ایجاد لکه روی آنها بیشتر است و از طرفی دیگر امکان ایجاد خراشیدگی روی آنها نیز وجود دارد.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

با توجه به سلیقه خریداران، روندی که در سالیان اخیر در مورد ساخت موزاییکهای کفپوش آشپزخانه در کارخانه های مطرح طی می شود، نشان از گرایش به استفاده از قطعات بزرگتر دارد. یعنی بجای استفاده از قطعات سرامیکی و کاشیهای نسبتاً ریز، اکنون اکثر طراحان آشپزخانه به سمت استفاده از قطعات بزرگتر روی آورده اند. کاشیهای استاندارد 12 اینچی جای خود را به قطعات 16 و سپس 18 اینچی دادند و اکنون شاهد استفاده از قطعات 21 و 24 اینچی را در آشپزخانه های مختلف و دارای ابعاد گوناگون هستیم. حتی آشپزخانه های کوچک نیز اکنون از قطعات بزرگ استفاده می کنند که این به معنای استفاده از خطوط ملات کمتر و برخورداری از سطوح براق تر است.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

دلیل دیگری که موجب شده امروزه قطعات کاشی و سرامیک بزرگتر مناسب تر باشد، این است که تولیدکنندگان این سطوح می توانند از تکنولوژیهایی استفاده کنند که مسائل و مشکلات بسته بندی اقلام کوچکتر را با خود به همراه ندارد و طبیعی است که این موضوع روی کیفیت کار، هدر رفت منابع و قیمت تمام شده تأثیرگذار است.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

کفپوشهایی که از جنس چوب سخت تهیه می شوند نیز بسیار ماندگار هستند و نرمی و لطافت خوبی دارند. به همین دلیل است که این کفپوش ها از نظر آشپزهایی که زمان زیادی را در محیط آشپزخانه و روی این کفپوشها می ایستند بسیار محبوب هستند.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

همچنین، کفپوشهای چوبی مستحکم این قابلیت را دارند که از مرزهای آشپزخانه هم فراتر بروند و بطور پیوسته و بدون درز، در همه محیط و اتاقهایی که مجاور آشپزخانه هم هستند امتداد پیدا کنند. با این کار به لحاظ ظاهری، آشپزخانه با بخشهای دیگر محیط خانه در ارتباط و تجانس بیشتری قرار می گیرد.

البته بجای چوب، از نوعی پلاستیک فشرده که به لمینیت معروف است نیز می توان استفاده کرد. این جنس از کفپوش ظاهری شبیه به چوب دارد اما از نظر قیمت به مراتب ارزانتر است.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

بعضاً از سطوح تهیه شده از جنس چوب پنبه یا کورک هم برای کفپوش آشپزخانه استفاده می شود. این سطوح ضد آب هستند و در موقع راه رفتن صدا نمی دهند.

یک انتخاب دیگر از جنس چوب، کفپوشهای ساخته شده از چوب بامبو است. برای کسانی که به مسائل محیط زیستی توجه دارند، انتخاب بامبو نسبت به چوبهای معمولی ارجح است، چون بامبو به نسبت چوب از قابلیت تجدیدپذیری بیشتری برخوردار است. بامبو در طی 6 سال در طبیعت تولید می شود در حالیکه چوبهای معمولی مناسب برای کفپوش، معمولا از درختان 60 ساله درست می شوند. قطع کردن درخت بامبو موجب مرگ گیاه نمی شود و ریشه و تنه امکان رشد مجدد و سریع را فراهم می کند.

طرح آزما -  انتخاب کفپوش آشپزخانه از جنس بامبو

همانطور که می بینیم، برای برگزیدن کفپوش مناسب آشپزخانه، انتخابهای شما خیلی زیاد هستند و طراحان و کارخانه ها بطور مداوم مشغول ساخت مدل ها و اجناس جدید برای کفپوش آشپزخانه هستند که هر یک مزایا و معایبی نسبت به انواع دیگر دارد. چیزی که در انتخاب شما اثرگذار است، معمولاً میزان هزینه و انتظاراتی است که از جنس کفپوش آشپزخانه خود از حیث دوام و زیبایی دارید.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه

اگر می خواهید ببینید طرحهای سنگ برای آشپزخانه شما مناسبتر هستند یا چوبهای سخت و علاقمند هستید این دو را با هم مقایسه کنید راه حل مناسبی در اختیار دارید: مراجعه به آشپزخانه 360 درجه طرح آزما. کافیست بصورت مجازی، محیطی شبیه به آشپزخانه خودتان را ایجاد کنید و سپس از بین طرحهای سنگ و سرامیک و کفپوشهای چوبی، بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنید.

طرح آزما - انتخاب کفپوش آشپزخانه


طرح دیدگاه:


  • : رجبی فر

    ثبت شده در تاریخ 1395/5/21 ساعت 09:02:17

    مطلب خوب و به روزی بود. سپاس


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟