اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضااتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا

اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا

وقتی در اتاق نشیمن برای نشان دادن تمام ذوق و سلیقه طراحی خود، فضای کافی در اختیار ندارید و نمی توانید با استفاده از عناصر معمول، دکوری در خور خانه خود آماده کنید زمان آن است که به فکر ایده های خلاقانه در فضاهای کوچک باشید.

این مقاله، که به درخواست یکی از مخاطبان وبسایت طرح آزما گردآوری شده است، شما را با تکنیک هایی آشنا می کند که با بکاربستن آنها می توانید فضای اتاق نشیمن خود را بزرگتر جلوه دهید و روشهایی را به شما معرفی می کند تا بتوانید بهترین طرح را برای اتاق نشیمن کوچک خود انتخاب کنید.

بسیاری از ایده هایی که در زمینه چیدمان اتاق های کوچک مطرح می شوند، سعی می کنند با ایجاد خطای دید در بییننده، فضا را بزرگتر جلوه دهند. این روشها می توانند یک محیط تنگ و محدود را به محیطی دنج، زیبا و دل انگیز مبدل کنند. برای این منظور باید اتاق را با دقت ویژه ای از نظر نور و رنگ و به شکل متوازن چیدمان کنید.

به غیر از شیوه های متداولی که بصورت سنتی، همیشه برای تلقین حس بزرگ بودن فضا مطرح بوده است (مثل استفاده از پرده های دراپه عمودی)، بکارگیری برخی روشهای نوین هم می تواند اثربخش باشد و گاهی به نظر می رسد که روشهای قدیمی الزاماً بهترین راهکارها را در این خصوص ارائه نمی دهند و اجرای طرحهای مدرن در اتاق نشیمن می تواند کارگشا باشد.

1. در دکور اتاق از آینه استفاده کنید

طراحان معمولاً آینه ها را در محلهایی قرار می دهند که می خواهند بزرگ تر نشان داده شود. یکی از مرسوم ترین ایده ها در اتاقهای نشیمن کوچک، نصب یک آینه بزرگ در یک نقطه مرکزی از اتاق است تا در کانون توجه قرار گیرد. برای بازتاب دادن نور و ایجاد یک محیط زیبا پیشنهاد می شود که آینه را در مقابل یک منبع نور مثل لامپهای شمعی یا لامپهای آویز قرار دهید. اگر مقدور است، آینه را در برابر یک پنجره نصب کنید تا بازتاب دهنده نمای پنجره باشد و این تصور را ایجاد کند که یک پنجره دیگر هم در اتاق وجود دارد.

طرح آزما - اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا

2. دید را به سمت بالا هدایت کنید

هر اتاق یک بعد عمودی و یک بعد افقی دارد. اگر اتاق نشیمن شما سقف بلندی دارد، با انجام دکوراسیون به نحوی که چشم بیننده را به سمت بالا هدایت کند، از فضای خود بهتر استفاده می کنید. استفاده از اقلام مشبک (مثل دراپه یا سطوح پنجره مانند) از کف تا سقف اتاق، این حس را به بیننده منتقل می کند که به بالا توجه داشته باشد.

ایده دیگری که وجود دارد، پر کردن بعد عمودی اتاق با تابلوهای کوچک یا صنایع دستی و امثال آنهاست. این تکنیک اتاق را بزرگتر نشان می دهد، چراکه دیدگان مخاطب را به سمت نگاهی فراتر از بعد محدود افقی دعوت می کند.

طرح آزما - اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا

3. از رنگهای خنثی استفاده کنید

یکی از ایده های معروف در تزئین اتاقهای نشیمن کوچک، رنگ آمیزی دیوارها، کف و سقف و اثاثیه با رنگهای خنثی است. رنگهایی در محدوده سفید مات یا رنگ بژ، دیوارها را کمی به عقب می رانند و باعث این می شوند که اتاق بزرگتر دیده شود. همچنین، رنگهای لطیف و نرم با بازتاب دادن نور، روشنایی اتاق را افزایش می دهند و علاوه بر بزرگتر نشان دادن فضا، خاصیت اغوا کننده بیشتری را به محیط داده و به آن آرامش می بخشد.

طرح آزما - اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا

4. از مبلمان سبک استفاده کنید

وقتی که برای خرید مبلمان و اثاثیه اتاق نشیمن کوچک خود اقدام می کنید، به وزن ظاهری اقلام توجه داشته باشید. وزن ظاهری یک جسم در دید انسان، با توجه به ابعاد، رنگ و طراحی آن درک می شود. بنابراین باید از وسایلی استفاده کنید که وزن ظاهری کمتری دارند چون وسایل سنگین جای بیشتری اشغال می کنند.

اجسام کمرنگ تر را روی پر رنگ ها قرار دهید و میز و صندلیهایی را انتخاب کنید که دارای پایه هستند و مانند یک جعبه روی زمین قرار نمی گیرند. میزهای شیشه ای پایه دار با پایه تیره رنگ، به دلیل شفاف بودن فضای حسی کمتری را به نسبت میزهای تمام چوبی در نگاه بیننده اشغال می کنند. در واقع هر کدام از اقلام اتاق نشیمن شما که جلوی دید را نگیرند مناسب تر هستند و فضا را بازتر نشان می دهند.

طرح آزما - اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا

5. از مبلمان کوچک استفاده کنید

یک فهرست خوب از ایده های دکوراسیون در اتاقهای نشیمن کوچک، بدون توجه به مبل ها تکمیل نمی شود. باید مبلهایی را انتخاب کنید که در اتاق وجه غالب پیدا نمی کنند و همه فضای اتاق را تحت تأثیر خود قرار نمی دهند. مبلهایی با دسته های باریک و دارای سطح کم پوشش از مبلهایی که دسته های بزرگ و رومبلی های چند لایه دارند مناسب تر هستند.

اگر فضا خیلی کم است می توانید اصلاً از کوسن استفاده نکنید یا حتی بجای مبل صندلیهای زیبایی را در اطراف یک میز بچینید. اگر این کار را می کنید به یاد داشته باشید که انتخاب صندلیهای بدون دسته از صندلیهای دسته دار بهتر است زیرا فضای کمتری را اشغال می کنند.

طرح آزما - اتاق نشیمن کوچک؛ ایده هایی برای استفاده بهینه از فضا


طرح دیدگاه:


  • : sh

    ثبت شده در تاریخ 1395/4/1 ساعت 18:02:48

    با سلام ایده شما برای طراحی اتاق نشیمن با ابعاد کوچک بسیار جالب است امیدوارم که در مورد دکوراسیون تراس آپارتمان ها هم ایده های خلاقانه ارایه نمایید خسته نباشید و موفق باشید


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟