انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانهانتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه

انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه

در محیط آشپزخانه، طراحی دیوارپوش موقعیت خوبی را برای بروز خلاقیت در اختیار طراحان داخلی قرار می دهد. فرصتی برای بازی با رنگ ها، بافت ها و الگوها که اگر با عناصر دیگری که در آشپزخانه قرار می گیرند دارای تناسب باشد، خالق نمای فوق العاده ای خواهد بود.

در این مقاله، طرح آزما شش راهکار را به شما معرفی می کند که با دنبال کردن آنها بتوانید بهترین نوع دیوارپوش را برای آشپزخانه خود تعبیه کنید.

باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در آینده دیزاین آشپزخانه را تغییر دهید، تغییر دیوارپوش ممکن است قدری سخت باشد. البته جای نگرانی نیست! با بکارگیری راهکارهای این مقاله، نیازی نیست به محض تغییر طرح آشپزخانه، دیوارپوش خود را نابود کنید و دور بیاندازید، در صرف زمان و هزینه صرفه جویی می کنید و زحمت کمتری متحمل می شوید.

نکته ای که پیش از پرداختن به راهکارها لازم است ذکر شود، این است که در طراحی آشپزخانه، به جداری که معمولاً پشت سینک آشپزخانه قرار می گیرد و برای جلوگیری از پاشیدن آب روی دیوار استفاده می شود، اصطلاحاً backsplash گفته می شود. امروزه و با بکارگیری طرحهای جدید در آشپزخانه ها که الزاماً سینک ظرفشویی را در کنار دیوار تعبیه نمی کنند، مفهوم backsplash اندکی تغییر کرده و به طرحی روی دیوار آشپزخانه تبدیل شده که لزوماً برای جلوگیری از پاشیده شدن آب به سطح دیوار مورد استفاده قرار نگرفته و کاربرد دکوری نیز دارد. در واقع در دنیای طراحی مدرن، می توانیم واژه های backsplash و دیوارپوش آشپزخانه را تا حدود زیادی هم معنی بدانیم.

راهکارهای انتخاب بهترین دیوارپوش ها برای آشپزخانه:

1. رنگ آمیزی

گاهی برای انجام یک کار، ساده ترین راه، بهترین راه است و این موضوع برای ساختن یک دیوارپوش خوب هم صادق است. اگر از کیفیت مواد دیوارپوش فعلی خود راضی هستید و فقط می خواهید آنرا کمی زیباتر کنید، استفاده از یک قوطی رنگ راه حلی ساده و ارزان پیش روی شماست تا ظاهر کاملاً جدیدی را به آشپزخانه شما هدیه کند.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

مزیت استفاده از رنگ این است که روی انواع متریالها از چوب گرفته تا کاشی و شیشه قابل اجراست. می توانید به آسانی با زدن کمی سایه یا زدن یک طرح از روی شابلون، سیمای متفاوتی برای آشپزخانه خود ایجاد کنید.

2. طرح چوب

برای کسانی که از شمایل آشپزخانه های روستایی لذت می برند، راهی بهتر از استفاده از چوب برای ساختن دیوارپوش وجود ندارد. برای این کار تنها نیاز دارید که طرح چوب مورد نظر را پیدا کنید و با استفاده از چسب مخصوص آنرا بر روی سطح قبلی نصب کنید.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

اگر بخواهید سطح صیقلی تری داشته باشید می توانید از سطوح چوبی آماده ای که در فروشگاههای لوازم منزل وجود دارد استفاده کنید اما اگر دوست دارید که طرح متمایزی داشته باشید لازم است خودتان آنرا درست کنید یا سفارش دهید. در هر دو صورت سعی کنید روی چوب را با رنگهای مخصوص چوب (بی رنگ) بپوشانید تا در طول زمان کمتر آسیب دیده و فرسوده شود.

3. قلع

در گذشته قلع یک ماده خیلی گرانقیمت بود و برای کسانی که در آشپزخانه از این قبیل طرحها استفاده می کردند، نشانه ای از ثروت و تمکن بود. ولی امروزه، صفحات مصنوعی قلع خیلی در دسترس هستند و قیمت نسبتاً مناسبی هم دارند. به عنوان یک امتیاز ویژه، طرح قلع اندود بهترین جایگزین برای طرح کاشیکاری است چون بافت قلع به شکلی است که روی همه ملاتهای بکار رفته برای نصب کاشی را هم می پوشاند.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

اما در هر صورت برای استفاده از طرحهای قلع اندود مهمترین چیز این است که در حد متعادل از آن استفاده کنید. چون طرحهایی که معمولاً روی قلع زده می شوند، جزئیات زیادی دارند، استفاده اضافی از این ماده چشمنواز به نظر نمی آید. بهترین کار این است که طرح قلع را در قسمت کوچکی از آشپزخانه به عنوان محل جلب تمرکز دید، بکار ببرید و جایی از آن استفاده کنید که می خواهید توجه زیادی را به آنجا معطوف کنید. (مثلاً پشت سینک یا یک اجاق گاز بزرگ)

4. استفاده از beadboard

بیدبورد (beadboard) صفحاتی تشکیل شده از تخته های چوبی و نواری شکل است که در کنار هم چیده شده اند. بیدبوردهای به راحتی قابل اتصال به یکدیگر و نصب هستند و پس از نصب ظاهری شبیه به تخته های عمودی نواری شکل را تداعی می کنند.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش beadboard<br />

برخی از انواع بیدبوردنصب بیدبورد به عنوان دیوارپوش هم بسیار ساده است و تنها به چسب یا چند میخ نیاز دارد.
از آنجا که معمولاً بیدبوردها در ابعاد بزرگ فروخته می شوند، شاید نیاز باشد برشهایی در آن ایجاد کنید تا مناسب سطح شما شود.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

برای پیشگیری از بروز اشتباه در هنگام نصب، حتماً پیش از آن اندازه گیریهای دقیق انجام دهید و بر اساس این اندازه گیری دقیق قطعات را برش دهید.

5. سبک مدرن: استفاده از آینه

در طراحی مکانهای مدرن معمولاً متریالهای خاصی مثل فلزات سرد، سنگهای صیقل یافته و شیشه های انعکاسی در اولویت کار قرار می گیرند. استفاده از آینه هم باعث درخشندگی بخشیدن به دیوارپوش شده و برای کسانی که به دنبال یک طرح براق هستند مناسب است.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

برای این کار بنابر سلیقه طراح و وضعیت دیوار پشتی، دو انتخاب وجود دارد: بکارگیری قطعات کوچک آینه و کنار هم قرار دادن آنها، یا استفاده از یک سطح آینه ای پیوسته

6. کاشیکاری

استفاده از کاشی های پیوسته یا تکه تکه به عنوان دیوارپوش رایج ترین نوع طراحی برای آشپزخانه است. برای این کار می توان از کاشیهای آماده و یکپارچه که مناسب با دیوار مورد نظر هستند استفاده کرد، یا آنکه کاشیهای ریز و قطعه قطعه را در کنار هم قرار داد و به یک طرح ظاهراً یکپارچه دست یافت.

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

طرح آزما - انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه<br />

نصب کاشی به عنوان دیوارپوش از انواع دیگر ذکر شده کمی پیچیده تر و فنی تر است زیرا هم به جنس دیوار پشتی بستگی پیدا می کند و هم ایجاد برش های مناسب در قطعات سرامیکی با ابزارهای معمول عملاً ناممکن است. دیوار پشتی باید کاملاً مسطح شود و اندازه گیریها و تراز زدن ها باید بسیار دقیق انجام شوند.


طرح دیدگاه:


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟