شیوه های رایج عکاسی در سال 2016شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

عکاسی نوع پویایی از هنر است که همواره در حال تغییر و پیشرفت است و سوژه ها و تکنیکهایی که روزی مورد پسند همه هستند، ممکن است در زمان دیگری جذابیت کافی را نداشته باشند.

با دستیابی به ابزارهای قویتر، دوربینهای بهتر و ارزان تر، ظهور نرم افزارهای قدرتمند ویرایش تصویر و ضرورت انتشار تصاویر در محیط وب، اکنون شیوه های خاصی از عکاسی، گوی سبقت را از دیگر روشهای رایج ربوده اند.

عکاسی سیاه و سفید

گرفتن عکس سیاه و سفید در عالم عکاسی یک نوآوری نیست. عکاسان در طول تاریخ این رشته از عکسهای سیاه و سفید به عنوان وسیله ای برای بالابردن اثر تصاویر خود روی مخاطب بهره می برده اند. پس چه چیز باعث شده که عکاسی سیاه و سفید در زمره شیوه های رایج و نوظهور سال 2016 قرار بگیرد؟
عکاسی سیاه و سفید به خودی خود چیز جدیدی نیست، اما رویکردی که عکاسی سیاه و سفید جدید در پیش می گیرد چیز متفاوتی است. اکنون از عکاسی سیاه و سفید و در واقع از فقدان رنگ برای نشان دادن حالات مختلفی از تجسم تنهایی و اندوه، تا مهربانی و آرامش استفاده می شود.

طرح آزما - شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

همینطور، امروزه از عکاسی سیاه و سفید برای به تصویر کشیدن شیوه زنگی امروزی (گرفتاری انسان در بند ماشین ها، زندگی پرهیاهو و ماشینی، از بین بردن محیط زیست و سردی و فلزی بودن روابط انسانی) بسیار زیاد استفاده می شود.

نقش حیوانات

عکاسی از حیات وحش در سالهای اخیر موضوع متداولی بوده است. در سال 2016، بطور کلی عکاسی از حیوانات مورد علاقه عکاسان قرار گرفته است که البته این موضوع با عکاسی از حیات وحش هم چندان در تقابل نیست. عکاسی از حیوانات اهلی و خانگی در حال تبدیل شدن به یک محور اصلی در موضوعات عکاسیست.

طرح آزما - شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

البته ظهور این رویه در عکاسی را تا حدودی می توان به افزایش تعداد افراد تازه کار، آماتور و نیمه حرفه ای که بخاطر دسترسی به امکانات عکاسی آسان و در اختیار داشتن حیوانات خانگی به حیطه عکاسی وارد شده اند، مرتبط دانست. معمولاً کسانی که از حیات وحش عکس می گیرند عکاسان حرفه ای هستند.

الگوهای طرحدار

گرایش به گرفتن عکسهایی با طرحها و اشیاء حداقلی برای بارگذاری راحت روی اینترنت، طرفداران زیادی دارد. اما با این وجود آنچه در ماههای اخیر به وضوح دیده می شود، داستان متفاوتی را به روایت می کند: افزایش استفاده از الگوهای طرحدار در عکس ها!
استفاده از الگوهای طرحدار چند لایه به رنگهای روشن و براق در عکس ها به یکی از شیوه های رایج عکاسی در این سال تبدیل شده است، هرچند این موضوع در تضاد روشن با تمایل دنیای اینترنت و اقسام دیگر هنر، برای حداقلی بودن است. البته همچنان رویکرد حداقلی، رویکرد غالب است اما رشد استفاده از الگوهای طرحدار نیز قابل توجه بوده است.

طرح آزما - شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

علت رواج الگوهای طرحدار چیست؟ شاید دلیل آن را در همین مطلب بتوانیم پیدا کنیم. در واقع، در دنیای عکاسی هر آنچه که از حداقلی بودن یک عکس مورد نظر عکاس است، در عکاسی سیاه و سفید قابل اجراست. خالی بودن فضا در عکسهای سیاه و سفید بیشتر به چشم می آید و خالی بودن فضا جایگزین وجود رنگهای زنده در عکسهای رنگی می شود. بنابراین، عکاسی حداقلی در حقیقت به عنوان زیر شاخه ای از عکاسی سیاه و سفید قابل تصور است؛ در حالیکه الگوهای طرحدار و روشن رنگی، برای خود شاخه ای مجزا هستند.

عکاسی از اجسام بی جان

در عکاسی هنری، تصویربرداری از عناصر بی جان، یک فرم متداول از عکاسی به شمار می رود و در سال 2016 نیز همچنان مورد استقبال عکاسان قرار گرفته است.
اما بر خلاف خلق یک اثر هنری روی بوم نقاشی، عکاسی از اجسام بیجان به سمت عکاسی از اشیاء بی حرکت و تجسم بخشیدن به آنها پیش می رود. آنطور که دیده می شود، گرفتن عکسهای پرترۀ بی شمار با موضوع انسان به تدریج کمرنگ شده اما عکسبرداری از اجسام بی جان مثل مبلمان، وسایل، اجسام روی میز و غیره در حال رشد است.

طرح آزما - شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

یکی از موضوعات رایج، عکاسی از وسایل الکترونیکی مانند گوشی های موبایل، تبلت و لپ تاپ است و تقریباً روی هر وبسایت ویژه عکاسی یا در محیط بیرون می توانید تصاویر آنها را به تعداد زیاد پیدا کنید.

مناظر نئون

اگر در سالهای قبل عکاسی بوکه (Bokeh: قسمت تار شده پشت سوژه) طرفدار بیشتری داشت، 2016 بی تردید سال منظره نگاری نئون خواهد بود.

طرح آزما - شیوه های رایج عکاسی در سال 2016

به لطف وجود ابزارها و نرم افزارهای متعدد برای ویرایش عکس ها، خلق مناظر نئون در عکاسی اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. علاوه بر این، دقت داشته باشید که این نوع عکاسی منظره برای Instagram و Pinterest هم خیلی مناسب هستند و افراد زیادی در شبکه های اجتماعی یاد شده از این نوع عکسها استفاده می کنند.


طرح دیدگاه:


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟