نقاشی نور (Light Painting)نقاشی نور (Light Painting)

نقاشی نور (Light Painting)

نقاشی نور، یک تکنیک عکاسی ساده برای عکاسی در شب و در فضاهای تاریک است که با آن می توان عکسهای جالبی گرفت.

بجای آنکه ساعتها به دنبال پیدا کردن شرایط نوری مناسب برای عکاسی باشید، با بکارگیری تکنیک نقاشی نور تقریبا در هر مکانی می توانید عکسهای جذاب و متمایز بگیرید.

نقاشی با نور چیست؟

نقاشی با نور در واقع شامل باز گذاشتن شاتر دوربین تا زمانیست که بتوانید در تاریکی و با تابش یک منبع نور، سوژه مورد نظرتان را در عکس ظاهر کنید. برای روشن تر شدن موضوع، فرض کنید در محیط تاریک یا کم نوری هستید که سوژه عکاسی شما آنجا قرار دارد. طبیعیست که اگر در این محیط بدون فلش از سوژه عکس بگیرید در تصویر چیز خاصی مشخص نخواهد بود. حال اگر شاتر دوربین شما برای مدت معلومی باز باشد و شما وقت کافی داشته باشید که با یک منبع نور دستی به سراغ سوژه رفته و فقط به سوژه خود نور بتابانید، بدلیل باز بودن شاتر، تصویر سوژه شما بصورتی متمایز از محیط اطراف در دوربین ثبت می شود.

البته این مفهوم نباید با تکنیک دیگری به نام گرافیتی نور (Light Graffiti) که روشی نسبتاً مشابه است، اشتباه گرفته شود. فرق این دو در این است که در گرافیتی نور، خود منبع نور، سوژه عکاسی شماست و در واقع با منبع نور خود چیزی را در تصویر می نویسید یا نقاشی می کنید. اما در نقاشی نور، شما با استفاده از یک منبع نور، نور را به سوژه اصلی می تابانید.

ابزارهای مورد نیاز برای نقاشی نور

• دوربین عکاسی (تنظیم شده در حالت Manual)
• سه پایه مناسب برای ثابت نگه داشتن دوربین
• محلی تاریک برای عکاسی
• منبع نور دستی و قابل حمل برای نقاشی صحنه

روال کار

اولین چیزی که باید پیدا کنید یک مکان تاریک است. پیدا کردن یک محل تاریک برای عکاسی در شب کار دشواری نیست ولی در طول روز قاعدتاً باید در داخل یک اتاق سعی کنید منافذ نور شدید را بپوشانید. پس از آن دوربین و سه پایه را در محل مورد نظرتان مستقر کنید.

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

به عنوان منبع نور می توانید از انواع چراغ قوه های دستی، مشعل الکتریکی، فانوس یا حتی نور صفحه تلفن همراه استفاده کنید. نور را روی یک قسمت از سوژه بگیرید سپس focus را بصورت Manual روی سوژه تنظیم کنید.

قدم بعدی تنظیم ISO، دیافراگم و سرعت شاتر است.
اگر با مفهوم ISO در عکاسی آشنا باشید، چون در این شیوه عکاسی Exposure نسبتاً بالاست نیازی نیست که ISO را زیاد بالا ببرید وگرنه عکس شما نقطه نقطه می شود. تنظیم سرعت شاتر بستگی به میزان نوری دارد که با منبع نور می تابانید ولی معمولاً تنظیم روی 30 ثانیه کافیست. هرچند این میزان می تواند کمتر هم باشد. تنظیم دیافراگم هم به شرایط نوری بستگی دارد اما اغلب قراردادن دیافراگم روی f/5.6 می تواند مناسب باشد.

در ادامه نمونه هایی از نقاشی با نور را مشاهده می کنید که می توانند در عکاسی های صنعتی و تجاری و تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرند.

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

اگر شما هم به این تکنیک عکاسی علاقمند هستید یا در این زمینه تجربه دارید عکسهای خود را با فرمت jpeg و حداکثر با حجم یک مگابایت به ایمیل wiki@tarhazma.com بفرستید تا عکسهای شما با درج نام خودتان به انتهای این مطلب افزوده شود.عکسهای دریافتی:

طرح آزما - نقاشی با نور (Light Painting)

فرستنده: محسن کرمانی


طرح دیدگاه:


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟