عکاسی پانوراما؛ تحلیل یک عکس پانوراما از لندنعکاسی پانوراما؛ تحلیل یک عکس پانوراما از لندن

عکاسی پانوراما؛ تحلیل یک عکس پانوراما از لندن

وقتی قصد دارید عکس پانوراما بگیرید، عوامل متعددی را باید مورد توجه قرار دهید که همه آنها دارای اهمیت هستند.

در این مقاله، طرح آزما روند ساخت یک تصویر پانوراما را در قالب بیان تجارب عکاسی بنام "استوارت مارسدن" که عکس پانورامای فوق العاده ای از شهر لندن تهیه کرده است، مورد بررسی قرار می دهد.


طرح آزما - عکاسی پانوراما

عکاسی شده با دوربین Pentax K5 و لنز SMC Pentax-FA 77mm F1.8 از بالکن یک پنت هاوس در لندن
(برای دیدن تصویر بزرگ، روی عکس کلیک کنید)معمولا تصاویر پانوراما دارای ترکیب افقی هستند، اما می توانند عمودی هم باشند. همچنین، تصاویر پانوراما می توانند از کنار هم گذاشته شدن تصاویر کوچکتر بسیاری تشکیل شوند. عکس پانورامای لندن که در این مقاله به تصویر کشیده شده از 160 عکس کوچکتر تشکیل شده است.

طرح آزما - عکاسی پانوراما

برای عکاسی پانوراما از چنین فضاهایی، باید یک پایه محکم و قوی در اختیار داشته باشید. پس حتما در انتخاب سه پایه مناسب دقت کنید. از آنجا که برای این عکاسی چرخش دوربین حول هر دو محور عمودی و افقی می بایست انجام شود، در صورتی که بتوانید از یک گیمبال (Gimbal) استفاده کنید می توانید کاملا مطمئن شوید که چرخش دوربین بطور دقیق و حول یک نقطه مرکزی ثابت صورت گرفته است و به این ترتیب موقع چسباندن تصاویر کوچک به یکدیگر، نیاز چندانی به اصلاح تصاویر نخواهید داشت.

از لحاظ نوردهی (Exposure)، برای عکسبرداری تکنیک ساده ای در نظر گرفته شده است: استفاده از نورسنج دوربین (اسپات متر) برای پیدا کردن روشن ترین و تیره ترین نقاط. از این راه می توانید بازه مورد نیاز برای تنظیم Exposure را بدست آورید و هر بار از یک قسمت از صحنه با تنظیمات مختلف Exposure در بازه بدست آمده عکسبرداری کنید. در عکس پانورامای لندن، عکاس هر قسمت از عکس را چند بار و با تنظیمات مختلف نوردهی شامل -4ev، -2ev، N-ev، +2ev ، +4ev در پنج حالت عکاسی کرده است و البته Exposure و Bracketing را در تنظیمات دوربین خود در حالت دستی (Manual) قرار داده است.

طرح آزما - عکاسی پانوراما

وقتی می خواهید در نهایت تصاویر را به هم بچسبانید، متوازن بودن رنگ سفید در تصاویر خیلی مهم است. توصیه می شود که در همه شات ها توازن رنگ سفید (white balance) را بصورت دستی تنظیم کنید تا یکنواختی عکس پس از چسباندن تصاویر کوچکتر کاملاً حفظ شود. در تصویر بالا، عکاس همه Exposureها را در حالت ابری (Cloudy) تنظیم کرده است. اگر در حالت اتوماتیک از هر قسمت عکسبرداری می کرد و توازن رنگ سفید را از حالت auto خارج نمی کرد، هر کدام از بخش های تصویر دارای رنگهای متفاوتی می شدند و وقتی به هم متصل می شدند، نمای پانوراما بصورت تکه تکه به نظر می رسید.

پس از تنظیم نوردهی و توازن رنگ سفید، باید اقدام به عکاسی کنید. باید حواستان باشد که عکسهایی که می گیرید حتماً با هم همپوشانی (overlap) داشته باشند و هر قدر میزان این همپوشانی بیشتر باشد، بهتر است. معمولاً عکاسها در چنین مواردی برای اینکه قادر باشند بعداً تصاویر را با دقت بیشتری به هم پیوند دهند، بین یک سوم تا نیمی از عکسها را با همپوشانی می گیرند.

طرح آزما - عکاسی پانوراما

نکته بسیار جالبی که در پانوامای لندن وجود دارد این است که یک چرخ و فلک بزرگ که به نام Millennium Wheel یا London Eye معروف است در عکسها دیده می شود. چون این چرخ و فلک حرکت دارد، اگر در عکاسی به ثابت بودن آن دقت نشود ممکن است در تصویر خروجی بصورت محو شده دیده شود. برای جلوگیری از این امر، عکاس از بخشهایی که چرخ و فلک در آنها قرار داشته، در حالتی عکس گرفته که ثابت بوده است.

وقتی که از همه قسمتهای صحنه عکاسی کردید زمان پردازش با رایانه تصاویر فرا می رسد. ابتدا پوشه ای را که حاوی همه عکسهاست ساخته و آنرا در نرم افزار لایت روم (Lightroom) وارد می کنید.اگر با این نرم افزار آشنا باشید، کافیست تنها روی یک عکس اصلاحات لنز و حذف میزان شارپ بودن اولیه تصویر (sharpening) را انجام داده و این تنظیمات را به کل فایلهای تصویری درون این پوشه تعمیم دهید.

همانطور که ذکر شد، هر بخش از عکس لندن، با نوردهی های مختلف پنج بار عکاسی شده و لذا برای هر بخش 5 فایل موجود است که دو تا تیره تر هستند، یکی در شرایط عادیست و دو تصویر دیگر روشن ترند. این پنج تصویر در نرم افزار لایت روم به فرمت tiff. سی و دو بیتی تبدیل شده اند. سپس همه فایلهای tiff. به محیط فتوشاپ منتقل شده و عملیات اتوماتیک ساخت پانوراما پس از انتخاب گزینه "correct geometric distortion" در فتوشاپ انجام شده است.

بسته به قدرت رایانه شما این فرایند اتوماتیک ممکن است زمان زیادی طول بکشد. بهتر است قدری صبور باشید و مطالب دیگر وبسایت طرح آزما را مطالعه کنید!

زمانی که فتوشاپ همه تصاویر را به هم متصل کرد و یک تصویر پانوراما به شما تحویل داد، هنوز کار تمام نشده است. باید این عکس را دوباره به محیط لایت روم ببرید و تنظیمات contrast، exposure و توازن رنگ سفید را روی آن انجام دهید تا کاملا طبیعی بنظر برسد. شاید لازم باشد ویرایشهایی را هم با فتوشاپ روی آن انجام دهید تا کیفیت بهتری بدست آید. افزونه Color FX Pro 4 در محیط فتوشاپ برای تنظیم contrast و Viveza 2 برای ایجاد توازن رنگ می توانند به کمک شما بیایند.

در عکس پانورامای لندن، تصویر نهایی یک عکس 180 مگاپیکسلی است که به خوبی روی یک صفحه 8 متری قابل چاپ است. مشاهده عکس کامل


طرح دیدگاه:


 • : Anna

  ثبت شده در تاریخ 1395/9/28 ساعت 06:45:40

  Hello! My name is AnnaMarkova, our company need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.


 • : Mary

  ثبت شده در تاریخ 1395/9/25 ساعت 23:03:50

  Hello! My name is MaryMarkova, our compane need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.


 • : م.ب.ر

  ثبت شده در تاریخ 1395/3/4 ساعت 09:03:48

  http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/white-balance.htm


 • : سعید ب

  ثبت شده در تاریخ 1395/2/31 ساعت 12:59:17

  لطفاً در مورد توازن رنگ سفید که در این مقاله به آن اشاره شده بود توضیح بیشتری بدهید. با تشکر


وبسایت طرح آزما
آیا می خواهید محل زندگی خود را بصورت مجازی چیدمان کنید؟